Anna Malinowska - Tomczuk

Anna Malinowska - Tomczuk

Szkolenie w bielskim Warsztacie w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Subregionie Bielskim”.
 
W dniu 05.09.2023 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim odbyło się szkolenie zorganizowane w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Subregionie Bielskim” skierowane do uczestników i kadry na temat wszelakich zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.
Pierwszy dzień szkolenia prowadził Pan Tomasz Golonko. W interesujący i elokwentny sposób przedstawił zalety i zagrożenia płynące z korzystania z Internetu. Komputery na dobre zagościły w naszych domach, szkołach i pracy. Internet oprócz wielu pozytywnych, praktycznych i użytecznych aspektów niesie wiele zagrożeń. Podczas spotkania przedstawione zostały niektóre z zagrożeń oraz metody ochrony przed nimi. Największe były wymienione takie niebezpieczeństwa jak: złośliwe oprogramowanie (czyli wirusy), phishing (co oznacza podszywanie się pod zaufane źródła, takie jak hasła, czy numery kart kredytowych), a także kradzież tożsamości i przestępstwa w mediach społecznościowych. Aby chronić się przed tymi zagrożeniami ważne jest, aby być świadomym ryzyka w sieci i stosować odpowiednie środki ostrożności.
Następnego dnia, czyli 06.09.2023 roku temat ,,Ekonomii społecznej” przybliżył nam Pan Sławomir Sidoruk ze Spółdzielni Socjalnej ,,Integracja” w Bielsku Podlaskim. Jest to działalność mająca na celu integrację zawodową i społeczną osób zagrożonych marginalizacją, czyli osób niepełnosprawnych, bezrobotnych i bezdomnych. Zostały przedstawione przykłady aktywizacji tych środowisk w postaci klubokawiarni ,,Życie jest fajne” w Warszawie, parku dinozaurów w Bałtowie w województwie świętokrzyskim, a także obejrzeliśmy film ,,Cyrk motyli” świadczący o tym, że świat jest różnorodny, a także o tym, że osoby niepełnosprawne mogą również przełamywać swoje słabości
Szkolenie poszerzyło naszą wiedzę na temat Internetu. Dziękujemy za organizację jak i spotkanie.
Supraśl, jako kierunek wyprawy bielskich seniorów.
 
W dniu 29.08.2023 roku wczesnym rankiem seniorzy z Bielska Podlaskiego i okolic udali się na jednodniowy wyjazd do Supraśla. Wyjazd był realizowany w ramach projektu „W zdrowym ciele - zdrowy duch”- Warsztaty aktywizujące dla seniorów- edycja II.
Celem podróży był prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, w której skład wchodzi Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy, Cerkiew Św. Jana Teologa, Dzwonnica, Katakumby, Izba Pamięci abp Mirona, Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, a także Muzeum Ikon.
Historia Monastyru w Supraślu sięga końca XV wieku, kiedy zostało założone sanktuarium i ma ono niezwykle burzliwą historię. Monaster prawosławny w Supraślu leży na Podlasiu, gdzie mamy do czynienia z mozaiką kultur, wyznań i różnych tradycji. Zostawiło to ślad w materialnym i niematerialnym dziedzictwie tego miejsca.
Seniorzy zwiedzili Monaster Zwiastowania, Cerkiew Św. Jana Teologa, a także Muzeum Ikon. Ojciec, który oprowadzał podkreślał, że pomiędzy katolikami a prawosławnymi w życiu należy szukać tego co nas łączy, a nie tego co nas dzieli. A łączy nasz Jezus Chrystus.
Po wytężonym dniu zwiedzania seniorzy udali się na smaczny obiad do restauracji ,,Łukaszówka”, gdzie wśród gwaru i licznych rozmów wymieniali wrażenia z całego dnia. Zachwyciły tradycyjne podlaskie potrawy, a mianowicie babka ziemniaczana z sosem grzybowym, kartacze, a także na miejscu przygotowany pączek z pyszną kawą. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden taki wyjazd przed bielskimi seniorami.
Zadanie to było możliwe dzięki współfinansowaniu ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski.
Z wizytą w biurze Zepter w Bielsku Podlaskim.
 
Dnia 25.08.2023r. grupa uczestniczek z pracowni gospodarstwa domowego wraz z instruktorem terapii zajęciowej wybrała się na prezentację luksusowych, szwajcarskich kosmetyków do biura Zepter w Bielsku Podlaskim.
Podczas spotkania pani kosmetolog wykonała zabieg pielęgnacyjny twarzy i dekoltu: przeciwzmarszczkowy i liftingujący przy użyciu kosmetyków Zepter + naświetlanie ( masaże ujędrniające, liftingujące) oraz dodatkowa jonizacja. Położyła na twarz dziewczynek odżywczą oliwkę, wykonała masaż twarzy, by następnie poddać je działaniu lampy Bioptron wyposażonej w filtr fulerenowy emitujący fuleren C60, zwanym życiodajnym węglem. Dziewczynki po zabiegu na twarz testowały również na swoich dłoniach przyjemnie pachnący, zmiękczający balsam zawierający pantenol, aloes i wyciąg z echinacei.
Po tak przyjemnych zabiegach dziewczynki czuły się zaopiekowane, odprężone i zrelaksowane. Poprawiło się napięcie skóry, ukrwienie. Taki masaż twarzy pomaga w chwilach napięcia, stresu, ale też może być skuteczny w przeciwdziałaniu procesom starzenia.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy pani Grażynie Rzepniewskiej za zaproszenie.
środa, 18 październik 2023 10:47

Warsztaty piekarskie z Klubowiczami.

Warsztaty piekarskie z Klubowiczami.
 
 
W naszym Warsztacie każdy dzień jest inny. Zajęcia odbywają się nieustannie w każdej z 10 pracowni. Trwają tańce, ćwiczenia i próby do zbliżających się projektów. Nie można jednak zapomnieć, że w tej codzienności odbywają się również Zajęcia Klubowe.
Dnia 25.08.2023r. odbyły się warsztaty piekarnicze z osobami uczęszczającymi na Zajęcia klubowe. Uczestnicy tych warsztatów mogli zapoznać się ze specyfiką i techniką wykonywania bułeczek drożdżowych z budyniem oraz z kruszonką. Swoje działania zaczęli od przygotowania budyniu, by potem wyrobić mikserem ciasto drożdżowe. Zabawy przy formowaniu bułeczek było dużo. Każdy miał inną technikę , ale wszystkie bułeczki były cudowne. Zapach rozpościerał się po całej placówce. Wszyscy nie mogli doczekać się bułeczek.
Efekt końcowy warsztatów można zobaczyć na zdjęciach.
Spacer z „Warsztatowymi wieściami” po Bielsku Podlaskim.
 
Dnia 21.08.2023r. grupa uczestników wraz z instruktorem terapii zajęciowej z pracowni edukacyjnej i technik audiowizualnych wybrali się na spacer po bielskich urzędach. Celem takiego wyjścia było odwiedzenie włodarzy naszego powiatu w osobie Pana Sławomira Jerzego Snarskiego- Starosty Powiatu Bielskiego oraz pani Urszuli Kitlas - dyrektor PCPR w Bielsku Podlaskim, by przekazać warsztatowy kwartalnik „Warsztatowe Wieści”.
„Warsztatowe Wieści” jest to gazetka wydawana w naszym Warsztacie już od wielu wielu lat, a jest świetną formą pokazania szerszemu gronu odbiorców tego wszystkiego, co dzieje się w naszym Warsztacie. W ten sposób nie trzeba nas odwiedzać, by móc być z nami w kontakcie i dowiedzieć się o ważniejszych wydarzeniach, imprezach i projektach realizowanych w naszej placówce.
Cieszymy się , że od tylu lat jest ona przez wszystkich tak dobrze odbierana.
Dobra robota kochani ( wszyscy , którzy przy wydawaniem tej gazetki tyle serca i pracy w nią wkładają) !!!
środa, 18 październik 2023 09:48

„MÓWik” zawitał do naszych Warsztatów.

„MÓWik” zawitał do naszych Warsztatów.
 
Dnia 17.08.2023r. do siedziby Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim zawitali pani koordynator Czesława Kozłowska oraz pan Andrzej Cwaliński konsultant w zakresie komunikacji alternatywnej z Ośrodka Wsparcia I Testów w Białymstoku. Przybyli do naszej placówki by zaprezentować oraz przeprowadzić instruktarz dotyczący obsługi MÓWika” kadrze dydaktycznej oraz uczestnikom wymagającym wsparcia w komunikacji.
MÓWik działa w oparciu o system Android na tabletach z syntezą mowy Ivonka przeznaczony do komunikacji alternatywnej i wspomagającej osobom mającym problemy komunikacyjne. Oprogramowanie MÓWik posiada bardzo bogaty zasób symboli, ponad 12 000, które są bardzo proste do nauczenia i korzystania z nich. Symbole zawierają słownictwo specyficzne dla języka polskiego. W ustawieniach oprogramowania MÓWika można stopniować poziomy gramatyki, tak, aby dostosować je do aktualnego poziomu rozumienia języka.
Instruktaż wszystkim niezwykle się spodobał i stwierdzono , że MÓWik daje niezwykle dużo możliwości do pracy z Uczestnikami.
Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.
 
Reprezentacja Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim dnia 15 sierpnia 2023r. udała się na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Organizatorami obchodów byli: Starosta Bielski oraz Powiatowy Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, by potem złożyć wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem Katyńsko-Smoleńskim (przy sanktuarium).
Warsztaty kulinarne z seniorami w ramach projektu ,,W zdrowym ciele – zdrowy duch” – Warsztaty aktywizujące dla seniorów – edycja II
 
W dniu 10 sierpnia 2023 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim odbyły się warsztaty kulinarne w ramach projektu ,,W zdrowym ciele – zdrowy duch” – Warsztaty aktywizujące dla seniorów – edycja II skierowane do osób powyżej 55 roku z terenu Bielska Podlaskiego i okolic.
Zakładały one organizację międzypokoleniowych zajęć integracyjno – warsztatowo z osobami niepełnosprawnymi uczęszczającymi do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim.
Poza wspólną integracją w trakcie gotowania równie ważna była nauka – uczestnicy takiego spotkania nie tylko uczyli się wspólnie nowych przepisów, ale także pogłębiali wiedzę o właściwościach odżywczych różnych pokarmów wchodzących w skład dań. Seniorzy ćwiczyli swoje umiejętności, wymieniali się doświadczeniami w zakresie gotowania, a także poznawali nowe techniki kulinarne.
Tematem zajęć z seniorami tym razem było robienie koreczków z kabanosami, salami oraz różnymi rodzajami serów. Przepisy na koreczki były różne i to właśnie było najcenniejsze. Każdy mógł rozwinąć wodze swojej wyobraźni i przełożyć ją na przygotowane produkty. Efekt końcowy, jak to zwykle bywało był zaskakujący. Wszyscy bawili się dobrze przy realizacji zadania , a także podczas konsumowania już gotowych koreczków.
Realizowane zadanie publiczne współfinansowane było ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski.
środa, 11 październik 2023 12:30

DOWON w bielskim Warsztacie.

W dniu 8 sierpnia 2023r. gościliśmy przedstawicieli Diecezjalnego Ośrodka Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, zwanego w skrócie „DOWON”, który mieści się w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.
Był to niezwykle interesująco spędzony dzień.
XVIII „ Spotkania Pokoleń” w DPS w Czerewkach z udziałem Warsztatu Terapii Zajęciowej CDD w Bielsku Podlaksim.
W dniu 05.08.2023r. reprezentacja Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim wraz z terapeutą, uczestniczyli w imprezie integracyjnej XVIII „ Spotkania Pokoleń” w DPS w Czerewkach. Podczas uczestnicy Warsztatu mieli okazję zaprezentować taniec „Kaczuchy”. Imprezie towarzyszył grill, słodki poczęstunek oraz występy zaproszonych gości. Zabawa jak zwykle okazała się bardzo udana i z niecierpliwością wszyscy oczekują kolejnego takiego spotkania w Czerewkach.