WTZ Bielsk Podlaski

Projekty

Projekty (14)

29.09.2020 odbyła się już kolejna edycja przeglądu „Zwyczaje, Obrzędy i Tradycje – Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych – edycja VIII”. W tegorocznym Przeglądzie wzięło udział pięć zespołów. Tematem przewodnim była wiosna. Jako pierwszy zaprezentował się Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim- gospodarz wydarzenia z przedstawieniem dotyczącym tradycji związanych z topieniem „Marzanny”. Scenka była pełna radości i na chwilę można było zapomnieć o ponurej pogodzie na zewnątrz. Następnie zaprezentował się Warsztat Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN z Szumowa. Została przedstawiona legenda ludowa dotycząca  święta Narodzenia Maryi- Matki Bożej Siewnej. Pewnego gospodarza nawiedzają niezwykli goście młoda kobieta z dzieciątkiem na ręku oraz młody mężczyzna. Ziarna, które zasiewa kobieta wschodzą momentalnie i uginają się pod ciężarem dorodnych złocistych ziaren. Ta stara opowiastka już zapomniana przez młode pokolenie ciągle jest pamiętana przez starsze pokolenie. Dzięki takim przedstawieniom nie zostanie zapomniana. Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim zaprezentował taniec rosyjski „Kazaczok”. Taniec był pełen życia i pasji. Młodzi artyści zachwycili widownie. Warsztat Terapii Zajęciowej z Sokołowa Podlaskiego pokazał scenkę obrzędową nawiązującą do obchodzenia  Nocy Kupały. Występ był bardzo ciekawy. Ostatni zaprezentował się Warsztat Terapii Zajęciowej z Moniek z zabawną scenką o tradycyjnym zasiewie zboża, która również zachwyciła efektywnością a zakończyła się degustacją świeżo upieczonego chleba.

Mimo, że każdy zespołów musiał podporządkować się nowym standardom dbania o bezpieczeństwo, wspaniali aktorzy dali sobie radę. Etiudy miały wyjątkowy charakter. Po występach odbyła się część rekreacyjna. Niestety nie mogliśmy się pomieszać i każdy zespół w oddzielnej sali zjadł smaczną zupę i kiełbaskę. Nie zabrakło również czegoś na słodko.

Projekt został współfinansowany ze środków Powiatu Bielskiego.

 Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.09.2020r do 30.11.2020r realizuje projekt: „Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych na 100-lecie Niepodległości Polski – edycja I”.

Projekt „Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych na 100-lecie Niepodległości Polski – edycja I” powstał z myślą nie tylko o osobach niepełnosprawnych ale również o dzieciach, młodzieży oraz o osobach starszych z woj. podlaskiego, którzy jeszcze nie mieli możliwości i okazji poznania dorobku teatralnego osób niepełnosprawnych w szczególności jeżeli chodzi o rocznice patriotyczne jakim jest Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Zadanie będzie żywą lekcją historii. Zadanie przewiduje cykl zajęć warsztatów teatralnych wśród osób niepełnosprawnych przygotowujących do inauguracji spektaklu patriotycznego oraz objazdu teatralnego dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych z woj. podlaskiego.

 Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Już zaczęły się próby Warsztatowego Teatru. Uczestnicy z chęcią przychodzą na zajęcia. Ważna jest nawet najmniejsza rola. To jest dopiero początek, ale już dużo zdążono wyćwiczyć. Na efekty w postaci spektaklów potrzeba ogrom pracy. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim z wielkim zaangażowaniem podchodzą do warsztatów teatralnych. Tematyka tegorocznego spektaklu jest bardzo ważna. Miejmy nadzieje, że poruszy młodych ludzi i ustrzeże  przed wejściem w nałogi, da nadzieje tym, którzy stykają się z uzależnieniem na co dzień. 

 

Zadnie współfinansowane ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski.

 

 Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.08.2020r do 30.09.2020r realizuje projekt: „ Zwyczaje, Obrzędy i Tradycje – Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych – edycja VIII”.

Projekt ten to już kolejna edycja która zakłada kultywowanie przez osoby niepełnosprawne obrzędów i tradycji ludowych osadzonych w katolickim i prawosławnym roku obrzędowym. Zakłada przygotowanie człowieka do spotkań z innością, propagowanie postawy aktywnej tolerancji, traktującej odmienność jako wartość, a nie powód do wykluczenia. Proponowane działania przyczynią się do wzbudzenia i poszerzenie potrzeby prowadzenia dialogu między kulturowego, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Podlasia i podtrzymywania tożsamości narodowej.

Zadanie współfinansowane ze środków Powiatu Bielskiego.

 

 

Autor tekstu: Monika Piotrowska-Śliwińska

 Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.08.2020r do 30.11.2020r realizuje projekt: „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych przez taniec – edycja II”.

Projekt ten zakłada prowadzenie zajęć tanecznych dla osób niepełnosprawnych zarówno z niepełnosprawnością fizyczną jak i umysłową. Celem tych zajęć będzie rekreacja, rehabilitacja społeczna i fizyczna, a przede wszystkim integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Terapia tańcem jest jedną z odmian terapii ruchowej. Stosowana jest głównie w leczeniu osób chorych psychicznie, ma ona zastąpić komunikację werbalną, natomiast u osób z niepełnosprawnością fizyczną wspomóc proces rehabilitacji ruchowej. Odbiorcami tego zadania będą osoby niepełnosprawne, ich rodzice i opiekunowie oraz seniorzy z terenu  Miasta Bielsk Podlaski oraz rodziny uczestników projektu. Podsumowaniem będzie zorganizowany Piknik Rodzinny podsumowujący projekt.

Zadanie jest współfinansowany ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski.

 

 

Autor: Monika Piotrowska-Śliwińska

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.08.2020r do 30.11.2020r realizuje projekt: „Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych – skuteczna recepta w profilaktyce uzależnień- edycja II”.

Projekt ten to edukacja kulturalna dzieci i młodzieży w wyniku działań profilaktyczno-edukacyjnych amatorskiego teatru objazdowego osób niepełnosprawnych  w sferze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania narkomanii. W skład jej wchodzić będą warsztaty teatralne prezentowane będą przez osoby niepełnosprawne oraz spektakle o zabarwieniu dydaktycznym i profilaktycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych promujących zdrowy styl życia z dziedziny uzależnień od substancji psychoaktywnych.  

Zadanie współfinansowane ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski

W miesiącu sierpniu w naszym warsztacie odbyły się pierwsze zajęcia taneczne, które poprowadził instruktor terapii zajęciowej z Pracowni Muzycznej w ramach projektu „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych przez taniec – edycja II”.

W pierwszym etapie wszyscy chętni pokazywali swoje możliwości. Profesjonalizm i zaangażowanie prowadzącego spowodowały, że nawet najtrudniejsze kroki wydawały się proste. Celem tych zajęć jest rekreacja, rehabilitacja społeczna i fizyczna w innym środowisku społecznym, a przede wszystkim integracja osób uczestniczących. Terapia tańcem jest jedną z odmian terapii ruchowej. Stosowana jest głównie w leczeniu osób chorych psychicznie, ma ona zastąpić komunikację werbalną, natomiast u  osób z niepełnosprawnością fizyczną wspomóc proces rehabilitacji ruchowej. Projekt zakończy się piknikiem.

Zadnie współfinansowane ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski.

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.08.2019r do 30.09.2019r realizuje projekt: „ Zwyczaje, Obrzędy i Tradycje – Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych – edycja VII”.

Projekt ten to już kolejna edycja która zakłada kultywowanie przez osoby niepełnosprawne obrzędów i tradycji ludowych osadzonych w katolickim i prawosławnym roku obrzędowym. Zakłada przygotowanie człowieka do spotkań z innością, propagowanie postawy aktywnej tolerancji, traktującej odmienność jako wartość, a nie powód do wykluczenia. Proponowane działania przyczynią się do wzbudzenia i poszerzenie potrzeby prowadzenia dialogu między kulturowego, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Podlasia i podtrzymywania tożsamości narodowej.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Bielskiego.

13 czerwca 2019 roku odwiedziliśmy Szkołę Podstawową  nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim oraz Szkołą Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim. Coraz bliżej wakacji a my w ramach realizacji Projektu „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych przez taniec – edycja I” wprowadziliśmy trochę latynoskich klimatów do naszych Szkół.

Oklaski młodzieży i dzieci świadczą, że się im podobało. Dzięki takim spotkaniom integruje się całe środowisko. Bardzo często młode osoby nie wiedzą jak się zachować przy osobie niepełnosprawnej i się jej boją, dlatego takie spotkania pokazują, że osoby niepełnosprawne są bardzo podobne do nas samych, są pełne radości i koleżeńskie.

Mamy nadziej, że będzie więcej takich spotkań.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Bielsk Podlaski.

W dniu 15 kwietnia b.r w naszym warsztacie odbyły się pierwsze zajęcia taneczne, które poprowadziła pani instruktor ze Studia Tańca „Revolt” z Bielska Podlaskiego w ramach projektu „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych przez taniec – edycja I”.

W pierwszym etapie wszyscy chętni pokazywali swoje możliwości. Profesjonalizm i zaangażowanie prowadzącej spowodowały, że nawet najtrudniejsze kroki wydawały się proste. W następnym etapie będzie brało udział 20 uczestników. Celem tych zajęć jest rekreacja, rehabilitacja społeczna i fizyczna w innym środowisku społecznym, a przede wszystkim integracja osób uczestniczących. Terapia tańcem jest jedną z odmian terapii ruchowej. Stosowana jest głównie w leczeniu osób chorych psychicznie, ma ona zastąpić komunikację werbalną, natomiast u  osób z niepełnosprawnością fizyczną wspomóc proces rehabilitacji ruchowej. Projekt zakończy się piknikiem.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Bielsk Podlaski.

Opracował: Piotr Olszański uczestnik Pracowni Edukacyjnej i Technik Audiowizualnych